Miejsce pracy: Olsztyn, powiat olsztyński, powiat lidzbarski, powiat elbląski, powiat szczycieński, powiat mrągowski, powiat kętrzyński, powiat bartoszycki, powiat braniewski, powiat piski Twoim zadaniem będzie: Współpraca oraz budowanie długofalowych...
Podnoszenie kwalifikacji z urzędem pracy
Wielu spośród bezrobotnych to osoby, które nie mają kwalifikacji zawodowych lub posiadają zawód należący do nadwyżkowych. W takiej sytuacji niezbędne wydaje się uzupełnienie wykształcenia lub ukończenie specjalistycznego kursu. Osoby poszukujące pracy nie zawsze muszą sięgać po drogie szkolenia. Warto zacząć od oferty Powiatowego Urzędu Pracy. W ramach podnoszenia kompetencji i kwalifikacji pracowników i kandydatów do pracy, bezrobotni mogą podjąć staż lub przyuczenie zawodowe. Poniżej znajdują się bliższe informacje na temat poszczególnych działań urzędu.
Staże
Jedną z najbardziej znanych form wsparcia bezrobotnych są staże i bony szkoleniowe, z których korzystają osoby do 30-tego roku życia. Takie rozwiązanie nie przyniesie dużych pieniędzy, ale osoby, które bezskutecznie szukają ofert pracy w Elblągu, powinny rozważyć taką opcję. Problemem w znalezieniu stabilnego etatu najczęściej jest brak doświadczenia zawodowego i praktycznych umiejętności.
Szkolenia
Kolejną formą podnoszenia kwalifikacji są szkolenia i bony szkoleniowe. Pomoc jest skierowana oprócz bezrobotnych również do osób poszukujących pracy, które pracują u pracodawcy, który jest w stanie upadłości lub likwidacji. Kurs realizowany w ramach tej formy aktywizacji, liczy minimum 25 godzin tygodniowo. Szkolenie może trwać maksymalnie do 24 miesięcy, a uczestnicy otrzymują stypendium w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli kurs wynosi minimum 120 godzin w skali miesiąca.
Trójstronne umowy szkoleniowe
W celu podnoszenia kwalifikacji bezrobotnych, zawierane są trójstronne umowy szkoleniowe, których stronami są: starosta, pracodawca i instytucja szkoleniowa. W tym przypadku pracodawcy zobowiązują się do tego, że po odbyciu szkolenia, zatrudnią bezrobotnego w swojej firmie.
Przygotowanie zawodowe dorosłych
Powiatowe Urzędy Pracy prowadzą także przygotowanie zawodowe dorosłych. Ten instrument aktywizacji może być wdrażany w dwóch postaciach. Pierwszą z nich jest praktyczna nauka zawodu (trwająca od 6 do 12 miesięcy) oraz przyuczenie do pracy dorosłych (od 3 do maksymalnie 6 miesięcy). Szkolenia oferowane przez urząd pracy odpowiadają potrzebom lokalnego rynku, a ta forma podnoszenia kwalifikacji bezrobotnych kończy się egzaminem czeladniczym lub egzaminem potwierdzającym zdobycie kwalifikacji zawodowych.