Miejsce pracy: Olsztyn, powiat olsztyński, powiat lidzbarski, powiat elbląski, powiat szczycieński, powiat mrągowski, powiat kętrzyński, powiat bartoszycki, powiat braniewski, powiat piski Twoim zadaniem będzie: Współpraca oraz budowanie długofalowych...
Pomoc dla przedsiębiorców i bezrobotnych
Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu wspiera przedsiębiorców w pozyskiwaniu pracowników oraz dostarcza różnorodne rozwiązania w postaci wsparcia finansowego dla osób zatrudniających pracowników.
Jednym ze sposobów wsparcia lokalnych przedsiębiorców jest tzw. grant na telepracę. Jego celem jest wsparcie pracodawcy w utworzeniu miejsca pracy dla bezrobotnych powracających na rynek pracy w Elblągu po przerwie spowodowanej opieką nad osobą zależną lub wychowaniem dziecka.
Stanowisko telepracy przewidziane jest dla skierowanego przez urząd pracy bezrobotnego rodzica, który wychowuje co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 lat. Bezrobotny może być także opiekunem osoby zależnej, który w czasie 3 lat przed rejestracją w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna zrezygnował z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ze względu na wychowywanie dziecka, lub też sprawowanie opieki nad osobą zależną.
Grant może zostać przyznany pracodawcy/przedsiębiorcy w celu utworzenia stanowiska pracy dla bezrobotnego. Jednak bezrobotnym nie może być w tym wypadku: małżonek, rodzic, rodzeństwo, dziecko własne lub adoptowane, w tym dziecko własne lub adoptowane małżonka, lub rodzeństwa.
Pracodawca/przedsiębiorca ma możliwość otrzymania grantu z Funduszu Pracy na utworzenie stanowiska telepracy. Grant wypłacany jest z góry i stanowi 6-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje w dniu zawarcia umowy, za każdego skierowanego bezrobotnego.
Pracodawca/przedsiębiorca zobowiązany jest do utrzymania zatrudnienia osoby skierowanej do telepracy na okres 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub 18 miesięcy na pół etatu. W przypadku gdy pracodawca/przedsiębiorca nie wywiąże się z utrzymania w zatrudnieniu osoby oddelegowanej z ramienia urzędu pracy, musi on zwrócić grant w wysokości, która stanowi proporcjonalną do czasu zatrudnienia zawartego w umowie. Gdyby okazało się, że grant został wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem zawartym w treści umowy, należy zwrócić pełną wysokość pobranej sumy.
Aby grant został przyznany na utworzenie stanowiska telepracy, musi zostać zawarta umowa pomiędzy starostą a pracodawcą/przedsiębiorcą. Grant zostaje przyznany zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.